Forum Forum Poświęcone Duchowości Monastycznej Strona Główna Forum Poświęcone Duchowości Monastycznej

 
 » FAQ   » Szukaj   » Użytkownicy   » Grupy  » Galerie   » Rejestracja 
 » Profil   » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   » Zaloguj 

Kremacja, a kościół katolicki.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Poświęcone Duchowości Monastycznej Strona Główna -> Swobodna Dyskusja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Teresa
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 45
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 23:09, 18 Wrz 2007    Temat postu: Kremacja, a kościół katolicki.

Kremacja wywodzi się z religii hinduistycznej i jest celebrowanym od wieków sposobem grzebania zmarłych w takich krajach, jak Indie, Indonezja, Malezja, Japonia, itp. Według tamtejszej religii to właśnie spalenie zwłok wyzwala uwięzioną dotąd w ciele duszę i zarazem ją oczyszcza i przygotowuje, zgodnie z zasadami reinkarnacji, do wcielenia się w nową formę organiczną.

Pogrzeb czy kremacja: co jest właćiwą katolicką praktyką?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
SILENTIUM
AdministratorDołączył: 21 Sie 2007
Posty: 87
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 0:01, 20 Wrz 2007    Temat postu:

Pogrzeb, odnośnie argumentacji trudno mi powiedzieć coś więcej na ten temat ponieważ nigdy nie czytałem pisma św. w tym kontekście ani także nie spotkałem sie z nauką kościoła na ten temat. Jedynie co mogę powiedzieć to, to że nie spotkałem sie w biblii aby ktoś kogoś "poddawał kremacji" lecz zawsze chował jego ciało nawet szczątki.

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez SILENTIUM dnia Wto 11:04, 25 Wrz 2007, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Teresa
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 45
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 22:29, 24 Wrz 2007    Temat postu:

Zwyczaj chrześcijańskiego pogrzebu zmarłych – a nie kremacji – sięga czasów Chrystusa. Czytając w Nowym Testamencie, że ciało Jezusa nie zostało wrzucone do ognia, chociaż umarł On z ręki Rzymian, otrzymujemy najbardziej fundamentalny przykład czci, jaką można okazać ciału przez zapewnienie mu pochówku. Jako że Chrystus, Nasz Pan i Władca nie został skremowany, tym bardziej my nie powinniśmy pozwolić sobie na stosowanie tej praktyki.

Co więcej, znane są rozważania obietnicy zmartwychwstania zmarłych, kiedy to dusza i ciało zostaną ponownie zjednoczone w Dzień Sądu oraz nauka, że ciało jest Świątynią Ducha Świętego i za życia obdarowywane jest licznymi błogosławieństwami i namaszczeniami. Sens tych głęboko duchowych rozważań wydaje się buntować przeciw praktyce palenia ciał zmarłych. Na przestrzeni dziejów chrześcijańskie społeczeństwo traktowało kremację jako pogański i niehumanitarny zwyczaj nie wyrażający tej miłości i przyjaźni, jaką okazywano ciału, gdy jeszcze ożywiała go nieśmiertelna dusza.

W żadnym z przekazów mówiących o starożytnych męczennikach nie znajdujemy najmniejszej wzmianki o tym by chrześcijanie spalali swoich zmarłych. Wręcz przeciwnie, z wielkim oddaniem ratowano ciała świętych przed profanacją, po to by zapewnić im uroczysty pochówek. Aby zniszczyć wiarę w zmartwychwstanie ciał pogańscy prześladowcy często wrzucali zwłoki zamęczonych chrześcijan w płomienie łudząc się, że w ten sposób uniemożliwią ich zmartwychwstanie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Teresa
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 45
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 21:34, 25 Wrz 2007    Temat postu:

Kościół uparcie trwał przy praktyce grzebania ciał swych wiernych i propagowal ten zwyczaj na wszystkich terenach na których się rozprzestrzeniał. Kiedy na początku drugiego tysiąclecia pojawiła się praktyka nosząca pewne cechy podobieństwa do kremacji, papież Benedykt VIII w liscie "Detestandae feritatis abusum" ( 1299 ) potepil ten zwyczaj jako obrzydliwy dla Boga oraz ludzi i zagroził automatyczna ekskomunika wszystkim , którzy go praktykowali, nakazując odmawiac katolickiego pochówku zwłokom , ktore zostały w ten sposób potraktowane.

Kampania na rzecz kremacji została na nowo rozpętana na samym początku rewolucji francuskiej. Koscioł zareagował natychmiast i zdecydowanie,broniąc tradycyjnej formy katolickiego pogrzebu.
Świete oficjum oglosilo sęrie potepień: 19 maja 1886 r., 15 grudnia 1886 r., 27 lipca 1892 r. oraz 3 sierpnia 1897 r. - okreslajac kremacje jako "obrzydliwe naduzycie".

Kodeks prawa kanonicznego promulgowany przez Benedykta XV w 1917 r. skodyfikował formę katolickiego pogrzebu i potwierdził surowe sankcje nakładane na tych, ktorzy chcieliby zerwać zta tradycją.
W roku 1926 Świete Oficjum opublikowało instrukcję przestrzegajaca przed powrotem do praktyki palenia zwłok, potwierdzając naukę Kościoła
dotycząca pochówku i wazność dekretów z roku 1886. Jedno z tych rozporzadzeń - z 9 maja 1886 r. - określało zwyczaj grzebania ciał jako " stałą praktyke, uswięconą uroczystymi obrzędami Koscioła".


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
SILENTIUM
AdministratorDołączył: 21 Sie 2007
Posty: 87
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Śro 20:32, 26 Wrz 2007    Temat postu:

Dziękuje za informacje...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Teresa
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 45
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 17:10, 27 Wrz 2007    Temat postu:

W ostatnich latach daje się zauważyć rosnącą tendencję do propagowania kremacji wśród katolików. Można się zastanawiać jak to się stalo i dzieje, że Kościół rzymskokatolicki,działa wbrew ustalonej tradycyjnej praktyce i narusza kościelne ustawodawstwo? Niestety, tak się stało i dzieje się nadal.

Pierwszym tego sygnałem było, gdy 5 lipca 1963 roku Święte Oficjum poszło na ustępstwo wobec materialistycznej praktyki kremacji, uchylając wiążącą się z kremacją karę wyrażoną w kanonie 1240 i ograniczyło ją do "tych, którzy praktykują kremację kierując się niekatolickimi intencjami". Wszystkie argumenty za kremacją, jakie dziś lansuje modernistyczne duchowieństwo kiedyś uznawano za posiadające "niekatolickie intencje", co oznaczało, że żaden katolik nie mógł być kremowany po śmierci. Począwszy od 1963 roku statystyki pokazują, że sprawy mają się już całkiem inaczej.

Następnym przykładem jest Nowy Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku, który podtrzymuje postanowienia z 1963 roku: "Kościół usilnie zaleca, by pobożny zwyczaj grzebania ciał zmarłych był przestrzegany; jednakowoż nie zakazuje kremacji o ile nie została ona wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej" (Kanon 1176, 3).

Uważam, że katolicy winni trzymać się starożytnych, tradycyjnych praktyk Kościoła dotyczących kremacji. Inne postępowanie jest niechrześcijańskie i oznacza zaparcie się naszego katolickiego dziedzictwa.

Ciekawy artykuł O.Jacka Salija OP "Kremacja i „ogrody pamięci”
w którym O.Jacek wyjaśnia nam ,że powinniśmy grzebać zmarłych a nie kremować. Na końcu artykułu czytamy:
Cytat:
"Chciałem tylko zasygnalizować parę istotnych powodów, dla których należy „usilnie zalecać” pozostanie przy tradycyjnym zwyczaju grzebania zwłok naszych bliskich.

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Teresa
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 45
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 17:27, 27 Wrz 2007    Temat postu:

Sprzeciw Kościoła opierał się też na fakcie, że nie istnieje żaden liturgiczny ryt dla kremowania zwłok, ani też takowy nigdy nie istniał, a ponadto kremacja jest niezgodna z niezmienną tradycją Kościoła katolickiego. Fakt, że Kościół zezwalał na taką praktykę w ściśle określonych sytuacjach (wojny lub epidemie) nie daje żadnego powodu by uważać, że należałoby dopuścić do jej stosowania en masse w katolickiej kulturze.

W wiadomościach Kai z 2002 r. pt." Trwają prace nad katolickim rytuałem kremacji"- jak sam tytuł wskazuje, nigdy nie było rytu dla kremowania zwłok.
[link widoczny dla zalogowanych]

Dla mnie osobiście, wierzącej katoliczki, wystarczającym argumentem jest cały pogląd i cała Tradycja Kościoła na to zagadnienie.
Jak przyjdzie czas i pora wg. Woli Pana, tradycyjny pochowek , a nie kremacja!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
jonasz, lektor
Gość


PostWysłany: Wto 22:34, 18 Sie 2009    Temat postu: Kremacja, a kościół katolicki.

Uważam, że lepszym wyjściem dla katolika dzisiejszego jest Kremacja Gdyż jest to umożliwienie pochówku prochów w jednym grobie rodzinnym nie każdego jest stać na grób murowany a kremacja i późniejszy pochówek jest równy cenie pochówku normalnego pisze to jako ministrant i lektor
Powrót do góry
SILENTIUM
AdministratorDołączył: 21 Sie 2007
Posty: 87
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Nie 1:15, 15 Lis 2009    Temat postu:

Jonaszu przez wieki nie było problemu z pochówkiem dopiero w naszych czasach ludzie ubolewają nad czynnikami praktycznymi. To nas odróżnia od pogan że chowały ciała zmarłych a nie prochy.

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez SILENTIUM dnia Nie 1:15, 15 Lis 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość Tomek
Gość


PostWysłany: Pią 13:19, 16 Kwi 2010    Temat postu: Kremacja

SILENTIUM napisał:
Jonaszu przez wieki nie było problemu z pochówkiem dopiero w naszych czasach ludzie ubolewają nad czynnikami praktycznymi.


Tylko ja nie wiem czy dawniej z pogrzebu robiono taki chamski nekrobiznes jak teraz. Kto kiedykolwiek urządzał pogrzeb to wie, o czym piszę. Firmy pogrzebowe obedrą z każdego grosza, wykorzystując fakt, że nie każdy w takich chwilach trzeźwo i logicznie myśli (co normalne po śmierci bliskiej osoby). Inna sprawa to taka, że inni na siłę próbują się "lansować' poprzez ekstrawaganckie trumny, nagrobki, nowy garniak do trumny, itd. Ale to jak w powiedzeniu - co umarłemu po kadzidle?

Osobiście wychodzę z założenia, że:
1) skoro Kościół nie zabrania,
2) ciało i tak nie przechodzi na "drugą stronę", a poza tym
3) jaka to różnica dla ciała czy zgnije w ziemi czy zostanie spalone,
to nie powinno się potępiać kremacji.

Sam bym pewnie nie chciał kogoś kremować, bo wydaje mi się to odhumanizowane. Jednak nie mam nic przeciwko skremowaniu mnie - mi to już będzie naprawdę zupełnie obojętne. ;-)
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Poświęcone Duchowości Monastycznej Strona Główna -> Swobodna Dyskusja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
subMildev free theme by spleen & Programosy
Regulamin